SZCZEPIONKA PRZECIW RÓŻYCZCE

Różyczka

Różyczka jest wirusową choroba zakaźną, której źródłem zakażenia jest wyłącznie chory człowiek. Infekcja przenosi się drogą kropelkową, w przypadku zakażeń wrodzonych przez łożysko. Różyczka u dzieci najczęściej przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Na cięższy przebieg narażeni są głównie dorośli. Stanowi poważne zagrożenie dla ciężarnych powodując powstawanie wad rozwojowych a nawet może się przyczynić do obumarcia płodu.

Okres wylęgania choroby wynosi od 14 do 21 dni.
 

Objawy

Objawy występują zwykle po 14 – 21 dniach od infekcji. Pojawia się zaczerwienienie gardła, kaszel, katar, podwyższona temperatura oraz wysypka utrzymująca się do 3 dni. Obserwuje się silne powiększenie węzłów chłonnych za uszami i na potylicy. Poważnymi powikłaniami różyczki zapalenie spojówek, bóle mięśniowe oraz małopłytkowości i zapalenie mózgu występujące bardzo rzadko. Do powikłań zaliczamy również wady wrodzone m.in. wady słuchu, wzroku, serc a, problemy z rozwojem mowy, upośledzenie umysłowe, deformacje i ubytki kości.
 

Występowanie

Zachorowania były powszechne przed zastosowaniem szczepień. W Polsce notuje się około 30 000 przypadków rocznie, jednak dzięki obowiązkowym szczepieniom ta liczba spada. W krajach w których rozpoczęto szczepienia już w latach 70 ubiegłego wieku, liczba zachorowań obniżyła się nawet o 99 %.
 

Szczepionka

Szczepionkę przeciw różyczce podaje się w postaci skojarzonej ze szczepionką chroniąca przed odrą i różyczką (MMR). Szczepionka jednoskładnikowa przeciw tej chorobie nie jest dostępna. Maksymalną ochronę zapewnia podanie dwóch dawek szczepionki. Pierwszą dawkę podaje się w  12-15 miesiącu życia, a drugą uzupełniającą  - w 10 roku życia.
 

Skuteczność i bezpieczeństwo

Szczepionka MMR jest szczepionka bezpieczna i skuteczną. Po jej podaniu mogą wystąpić odczyny miejscowe, tj. ból w miejscu podania, zaczerwienienie lub obrzęk. Ogólne odczyny poszczepienne zależą od wieku szczepionej osoby. U dzieci może pojawić się łagodne powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura i wysypka. U dorosłych mogą dodatkowo wystąpić bóle stawów.
 

Przeciwwzkanania

Przeciwwskazania do stosowania MMR to przede wszystkim: uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, stwierdzona reakcja nadwrażliwości po wcześniejszym szczepieniu, ciąża, goraczka, przyjmowanie leków zmniejszających aktywność układu odpornościowego oraz choroby krwi i nowotwory.

Źródło: www.who.int, www.szczepienia.pzh.gov.pl, www.mz.gov.pl