SZCZEPIONKA PRZECIW CHOLERZE

Szczepienia przeciwko cholerze w Przychodni Św. Ojca Pio w Gdańsku

Cholera

Jest ostrą chorobą biegunkową wywoływaną przez bakterie tzw. przecinkowce cholery (Vibrio cholerae serogrupa O1 i O139). Do zakażenia dochodzi w skutek spożycia wody lub produktów spożywczych skażonych przecinkowcami cholery.

Okres wylęgania choroby jest bardzo krótki i wynosi od 2 godzin do 5 dni.
 

Objawy

Typowe objawami choroby to biegunka o charakterze wodnisto-ryżowym, obfite wymioty, bez nudności, znaczne odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe powodujące suchość błon śluzowych i zmniejszenie elastyczności skóry, głos staje się ochrypły, zapadają się policzki i oczy. Ostra biegunka może prowadzić do silnego odwodnienia, na skutek którego może dojść do ostrej niewydolności nerek, poważnych zaburzeń elektrolitycznych i zgonu.
 

Występowanie

W Polsce zachorowania na cholerę występują niezwykle rzadko i występują u osób, które powróciły z terenów występowania choleryNa świecie 48% przypadków cholery wystąpiło na kontynencie afrykańskim, a 49% w Ameryce Południowej i Środkowej.
 

Szczepionka

Doustna szczepionka przeciw cholerze zawiera całe zabite temperaturą lub formaldehydem bakterie przecinkowca cholery oraz oczyszczoną podjednostkę toksyny cholerycznej. Szczepionka przeciw cholerze jest zalecana do stosowania dla dzieci powyżej 2 lat i dorosłych, którzy planują podróż lub dłuższy pobyt w kraju występowania cholery oraz personelowi służby zdrowia, służb ratunkowych, itp. delegowanym w zagrożone tereny.
 

Skuteczność i bezpieczeństwo

Skuteczność szczepionki przeciw cholerze oceniana jest na 85-90% w pierwszych 6 miesiącach po szczepieniu i 60% w okresie 3 lat po szczepieniu.
 

Przeciwwskazania

Przeciwskazaniem do podania szczepionki przeciw cholerze jest wystąpienie reakcji anafilaktycznej po wcześniejszym szczepieniu, uczulenie na substancje wchodzące w skład szczepionki oraz ostre zaburzenia żołądkowo-jelitowych lub ostrej choroba z gorączką.
 

Działania niepożądane

Po podaniu szczepionki mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne pod postacią najczęściej zaburzeń żołądkowo- jelitowych, bóli brzucha, biegunki, nudności, wymiotów. Rzadko obserwowano brak apetytu lub słaby apetyt, zawroty głowy, objawy dotyczące układu oddechowego, gorączkę, złe samopoczucie, bardzo rzadko – zmęczenie, dreszcze, bóle stawów, reakcję anafilaktyczną.

Źródło: www.who.int, www.szczepienia.pzh.gov.pl, www.mz.gov.pl